11 LISTOPADA 2022 R. - 104 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918)
wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli
wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii
polskiej. Obchody święta w II RP początkowo miały
charakter wojskowy. Świętem państwowym 11 listopada stał się w 1937 r. na mocy
ustawy o Święcie Niepodległości: „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania
przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy
związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w
walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości” –
postanowił Sejm. Święto to zostało zniesione
po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia
15 lutego 1989 r. W galerii można obejrzeć wystawę tematyczną pt. "Tak powstawała Niepodległa" - proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobek II Rzeczpospolitej.
Zobacz inne
Specjalnym gościem ostatniego spotkania realizowanego w ramach ogólnopolskiego projektu "Biblioteki Pełne Dobrej Energii" prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia był ornitolog, przewodnik górski, ale nade wszystko miłośnik i badacz przyrody, Daniel Urbaniak. On to w szczególny sposób wprowadzał naszych słuchaczy w świat niezwykły,
widziany jego fachowym okiem. Uczniowie z klas VI-VIII ze Szkoły Podstawowej w Harklowej z ogromnym zainteresowaniem wyłapywali i zapamiętywali każdą ciekawostkę, którą raczył ich nasz gość.
widziany jego fachowym okiem. Uczniowie z klas VI-VIII ze Szkoły Podstawowej w Harklowej z ogromnym zainteresowaniem wyłapywali i zapamiętywali każdą ciekawostkę, którą raczył ich nasz gość.
Odwołując się do odchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, przypadających na dzień 22 kwietnia, Filia Biblioteczna w Harklowej zorganizowała zajęcia warsztatowe oparte o książkę Joanny Jagiełło ,,Futuropolis - miasta jutra". W zajęciach wzięli udział uczniowie klas IV-V z miejscowej szkoły podstawowej. Działanie realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu "Biblioteki Pełne Dobrej Energii" prowadzonego przez Fundację PVE Dobra Energia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury na wyjątkowe spotkanie autorskie z Lucyną Olejniczak – cenioną pisarką, autorką popularnych powieści obyczajowych, w tym bestsellerowego cyklu Kobiety z ulicy Grodzkiej. Tym razem zapraszamy do naszej Filii Bibliotecznej w Klikuszowej, gdzie będzie można posłuchać opowieści autorki o jej twórczości, inspiracjach oraz kulisach powstawania książek. Nie zabraknie również czasu na rozmowę, pytania od publiczności i możliwość zdobycia autografu.