11 LISTOPADA 2022 R. - 104 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918)
wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli
wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii
polskiej. Obchody święta w II RP początkowo miały
charakter wojskowy. Świętem państwowym 11 listopada stał się w 1937 r. na mocy
ustawy o Święcie Niepodległości: „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania
przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy
związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w
walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości” –
postanowił Sejm. Święto to zostało zniesione
po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia
15 lutego 1989 r. W galerii można obejrzeć wystawę tematyczną pt. "Tak powstawała Niepodległa" - proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobek II Rzeczpospolitej.
Zobacz inne
Niezmiernie miło jest nam udostępnić szczególne nagranie - videobooka, stworzonego przez Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki ,,Literackie kawki" z Ostrowska.
Nagranie to powstało jako element i zarazem rdzeń pracy, która ma zostać przedstawiona w konkursie inicjatyw małopolskich DKK.
Nagranie to powstało jako element i zarazem rdzeń pracy, która ma zostać przedstawiona w konkursie inicjatyw małopolskich DKK.
W roku szkolnym 2024/2025 Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie oraz jej filie zaangażowały się w całoroczne zajęcia biblioteczne. Miały one charakter edukacyjny, ale nade wszystko promujący czytelnictwo wśród najmłodszych użytkowników, wskazując im wartościowe teksty oraz omawiając zawarte w nich zagadnienia. Placówki łącznie odbyły 150 spotkań z przedszkolaki i zerówkami, a także przeprowadziły 53 lekcje biblioteczne wraz z elementami warsztatowymi.
Podczas spotkania DKK, które odbyło się 23 czerwca w Filii Bibliotecznej w Ostrowsku omawiano debiutancką książkę Ałbeny Grabowskiej pt. ,,Tam, gdzie urodził się Orfeusz". Autorka jest cenioną powieściopisarką, lekarzem neurologiem oraz epileptologiem. Jej imię, oznaczające ,,kwitnącą jabłoń", zawdzięcza swoim bułgarskim korzeniom.