Aktualności
25 stycznia, upamiętniając postać Jadwigi z Działyńskich Generałowej Zamoyskiej, w Bibliotece Publicznej w Harklowej został wyświetlony wykład on-line. Jego organizatorem była Fundacja Zakłady Kórnickie, a wygłosiła go Agata Łysakowska-Trzoss. Patronkę roku 2023 doskonale charakteryzują jej własne słowa, umieszczone jako nagłówek dedykowanego wykładu: ,,Nie ucieraj się o drobiazgi, a bij się, jeśli trzeba o zasady".
Serdecznie zapraszamy młodzież i dorosłych, wrażliwych na piękno poezji do wzięcia udziału w Gminnym Konkursie Poetyckim "Poezją Zauroczeni"
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z/s w Waksmundzie ; ul. Kościelna 8, 34-431 Waksmund ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy– bibliotekarz
Nawiązując do obchodzonego 18 stycznia Dnia Kubusia Puchatka Biblioteka Publiczna w Rogoźniku zorganizowała spotkanie dla dzieci z klasy „0” miejscowej Szkoły Podstawowej. Jak wiemy najmilszy i najsłynniejszy miś mieszkający w Stumilowym Lesie ma swój ulubiony przysmak, czyli miód. Jak miód to pszczoły i pszczelarze, dlatego na spotkanie zostali zaproszeni doświadczeni pszczelarze z Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy.
W roku 2022 odwiedzający Bibliotekę Publiczną w Harklowej oraz Bibliotekę Publiczną w Ostrowsku mogli podjąć tzw. ,,Wyzwania czytelnicze". Ich celem była możliwość poszerzania wiedzy o świecie i odkrywanie jej poprzez różnorodną literaturę przedmiotu.
10 listopada w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku odbyło się pierwsze spotkanie miłośników literatury. Omawiano twórczość Katarzyny Michalak - autorki powieści obyczajowych, sensacyjnych oraz erotyków, a nawet powieści fantasy.
24 listopada, tuż przed rozpoczęciem adwentu, w Bibliotece Publicznej w Pyzówce i w Świetlicy Wiejskiej odbyły się warsztaty wieńcy adwentowych.
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie pilnie poszukuje pracownika na stanowisko głównego księgowego. Informacje dotyczące zatrudnienia można uzyskać pod numerem tel 18 2653007 lub 518 145 339
W dniu 25.11.2022 r. odbył się XII Gminny Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
To hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii. Literatura terapeutyczna wpływa na stan wiedzy o uczuciach i o odczuciach, na kształtowanie postaw, zachowań, na budowanie dobrych relacji społecznych, na kształtowanie świadomości o różnych sposobach rozwiązywania problemów natury psychicznej.
Konkurs na stanowisko dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie
Urząd Gminy Nowy Targ ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej
w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie oraz określenia Regulaminu Konkursu
w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie oraz określenia Regulaminu Konkursu
W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa.
Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie wraz z filiami po raz kolejny zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym do udziału w projekcie, który realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi.
Lekcje biblioteczne są jedną z podstawowych form dostarczania informacji o funkcjonowaniu, zbiorach i ofercie lokalnej biblioteki. Wszystkie te aspekty zostały poruszone podczas przeprowadzonego 25 października spotkania z uczniami klas IV-V w Szkole Podstawowej w Knurowie.
W środę 12 października filia Biblioteki Publicznej w Nowej Białej gościła autora książek fantasy pana Pawła Kopijera, menedżera, przedsiębiorcę, wykładowcę akademickiego, eksperta efektywności rozwoju, twórcę licznych publikacji z dziedziny zarządzania oraz metodologii badań rynkowych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Nowej Białej.
Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
W środę 5 października w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku miało miejsce kilka wydarzeń. Wszystko to za sprawą ogólnopolskiej akcji ,,Noc Bibliotek". Tegoroczna już VIII edycja upłynęła pod hasłem ,,To musi się powieść".
W środę 28 września odbyło się niezwykłe wydarzenie. Znany przyrodnik i edukator, Daniel Urbaniak, poprowadził ,,Spacer przyrodniczy", podczas którego dawał uczestnikom wyprawy wskazówki, jak postępować w czasie przechadzek po gorczańskich szlakach.
Pod koniec lipca i początkiem sierpnia w Bibliotece Publicznej w Gronkowie zorganizowano wakacyjne zajęcia pod hasłem "Wakacje z książką i nie tylko..."
Wzorem lat ubiegłych Gminna Biblioteka Publiczna i Świetlica Wiejska w Waksmundzie zorganizowały wakacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wakacje z książką i nie tylko…”. Uczestnicy spotkań mieli okazję nie tylko miło i twórczo spędzić czas, ale poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, poznać ciekawe książki, a przy tym dobrze się bawić.
W czasie tegorocznych wakacji Biblioteka Publiczna w Nowej Białej przygotowała bogaty program zajęć i warsztatów dla młodych czytelników.
W czasie wakacji w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku, zrealizowane zostały zajęcia dla dzieci z cyklu „Wakacje z książką i nie tylko…”. Spotkania przeznaczone były dla wszystkich chętnych : czytelników i użytkowników biblioteki oraz gości przebywających na wakacjach w Rogoźniku. W programie zajęć były warsztaty : malarstwa, literacko –plastyczne, kulinarne czy „żywe lekcje przyrody.
Biblioteki Publiczne w Ostrowsku i w Harklowej zapronowały kilka atrakcyjnych zajęć wakacyjnych, m.in. ,,Noc w bibliotece", zabawy i łamigłówki literackie, ,,Z książką i nie tylko... na dobranoc".
W miesiącu lipcu Biblioteka Publiczna w Pyzówce wraz ze Świetlicą Wiejską już po raz kolejny włączyła się w organizowanie zajęć „Wakacje z książką i nie tylko…”. Zajęcia były przeznaczone dla wszystkich chętnych : czytelników bibliotek w Pyzówce i Morawczynie, użytkowników Świetlicy Wiejskiej, dzieci z Ukrainy, oraz gości przebywających na wakacjach w Pyzówce.
Miło nam poinformować, że Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie otrzymała dofinansowanie w wysokości 25 000,00 złotych na zakup nowości wydawniczych.
Nasza placówka znalazła się w gronie ponad pięciuset bibliotek z całej Polski, które wzięły udział w II turze konkursu zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz firmy Good Books.
Biblioteka to miejsce spotkań, szczególnie tych z autorem. Dla Czytelnika to najlepszy sposób by sięgnąć po książkę i poznać warsztat pisarza. Taką możliwość w dniu 05 lipca 2022 roku, mieli młodzi czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie, która gościła panią Marię Frycz-Żółtek, autorkę opowieści „Franka” oraz jej teścia, poetę, pana Jana Żółtka.
Dzięki nawiązanej współpracy Centrum Integracji Społecznej w Ostrowsku (Klub Seniora oraz Punkt konsultacyjno-informacyjny d/s uzależnień) oraz Biblioteki Publicznej w Ostrowsku został zorganizowany plenerowy wyjazd seniorów.
Po całorocznych wizytach w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku i słuchaniu opowiadań z cyklu ,,Polskie miasta w baśni i legendzie" zerówkowicze zostali pasowani na czytelników.
W czwartek 23 czerwca 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie wręczono imienne dyplomy „Małego Czytelnika” dzieciom z grupy II i III z Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Świat”.
XXI edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom upłynęła pod hasłem ,,Polscy autorzy dla klimatu". Artur Barciś, znany aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, reżyser i jednocześnie Ambasador Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, słusznie twierdzi, iż ,,czytając swojemu dziecku, mówisz mu więcej, niż myślisz".
W dniu 27.05.2022 r. odbył się XIV Gminny Konkurs Czytelniczy „Czy znasz te książki?”. Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
„Biblioteka – świat w jednym miejscu” – to hasło tegorocznego już XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który odbył się w dniach od 08 - 13 maja 2022 roku. „Tydzień Bibliotek” ma na celu promowanie i podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji.
Z tym zagadnieniem mierzyło się pięć uczestniczek konkursu ekologiczno-czytelniczego, który został ogłoszony z okazji kwietniowych świąt: Światowego Dnia Ziemi oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. 10 maja w Bibliotece Publicznej w Harklowej odbyło się rozdanie nagród i pamiątkowych dyplomów.
9 kwietnia Biblioteka Publiczna w Harklowej gościła Honorowego Ambasadora Nowego Targu, pracownika Gorczańskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego, którego pasją jest fauna i flora. Daniel Urbaniak współpracuje z National Geographic, wykonując niesamowite fotografie. Piszę też swoje artykuły do takich czasopism jak ,,Salamandra", a jego wizerunek można zobaczyć w programie ,,Dzień dobry" na antenie stacji TVN.
04 maja odbyło się kolejne spotkanie z książką dla klasy 0 Szkoły Podstawowej w Rogoźniku. Tym razem, zamiast do Biblioteki Publicznej, uczniowie zostali zaproszeni do remizy strażackiej w Rogoźniku.
W czwartek 05 maja gościliśmy w naszych bibliotekach panią Renatę Piątkowską, cenioną pisarkę książek dla dzieci i młodzieży, autorkę około 50 książek, w tym kilku wpisanych na Złotą Listę Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Towarzyszyła jej znakomita lektorka - pani Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książek pani Renaty. Jej interpretacja tekstu sprawiła że dzieci słuchały z zapartym tchem a momentami śmiechu nie było końca.
Bibliotekę w Nowej Białej odwiedzili najmłodsi czytelnicy z przedszkola "Magiczna Kraina" . Tym razem wizyta przebiegała w straszno-śmiesznej atmosferze, na której padło pytanie co to jest STRACH.
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Tuptusiowo" cyklicznie odwiedzają Bibliotekę Publiczną w Klikuszowej, a tym samym biorą udział w projekcie "Mała Książka Wielki Człowiek"
„Książki to najlepsi
twoi przyjaciele
nie wyśmieją, nie zdradzą
a nauczą wiele”
twoi przyjaciele
nie wyśmieją, nie zdradzą
a nauczą wiele”
W konkursie uczestniczyli drugokasiści ze Szkoły Podstawowej w Ostrowsku. Należało w nim opisać przygodę jedenastej skarpetki. Opowiadania miały stanowić kontynuację omawianej przez nich książki Justyny Bednarek.
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin duńskiego baśnipisarza Hansa Christiana Andersena.
26 lutego będziemy obchodzić 95. rocznicę ustanowienia Mazurka
Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym. W tym roku rocznica ta przypada
w czasie szczególnym, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono
Rokiem Józefa Wybickiego - autora słow hymnu
Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym. W tym roku rocznica ta przypada
w czasie szczególnym, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono
Rokiem Józefa Wybickiego - autora słow hymnu
Któż nie wie, jak wygląda serce i co ono czuje? To właśnie rozterki sercowe poznanych bohaterów książek były wspominane przez uczestników warsztatów.
Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy spotkania autorskiego, które odbyło się 21 lutego w Bibliotece Publicznej w Ostrowsku.
7 lutego w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku odbyło się spotkanie literacko-muzyczne dla uczniów klasy „0” Szkoły Podstawowej z Rogoźnika. Gościem specjalnym był Pan Piotr Szewczyk, rodowity góral, artysta, muzyk, skrzypek, wokalista, jeden z uczestników programu The Voice of Poland. Pan Piotr jest absolwentem m. in. Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Krakowie.
Warsztaty papierowego witrażu, malowania światłem czy mozaiki szklanej oto atrakcje które czekały na dzieci w Bibliotece Publicznej w Pyzówce.
Aby poszerzać wiedzę literacką przez zabawę posłużono się leporellem. Dla ćwiczenia sprawności manualnych użyto technik makramy, a dzięki ruchowi na świeżym powietrzu można było lepiej skoncentrować się przy układaniu puzzli.
Z tym problemem mierzyli się uczestnicy konkursu plastyczno-literackiego. Dzieci w swoich listach opowiadały o sobie, swoich pasjach, marzeniach oraz o ciekawych książkach, po które warto sięgnąć podczas świątecznego wypoczynku.
Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko trochę chęci i wizyta w bibliotece na warsztatach ,,Sznurkowe gwiazdy”.
Gdzie można znaleźć misie? Możliwości jest wiele, ale jedną z nich są książki!
Andrzejkowe wróżby – skąd wywodzi się ta tradycja, kim był św. Andrzej, jakie znaczenie miały wróżby, kiedy i komu wróżono? - Odpowiedzi na te pytania można było usłyszeć w bibliotece w Nowej Białej podczas piątkowej zabawy andrzejkowej.
W poniedziałek 22 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie i Biblioteka Publiczna w Nowej Białej gościły znaną i cenioną pisarkę dla dzieci – panią Renatę Piątkowską. Pisarce towarzyszyła lektorka, Malwina Kożurno, która czytała fragmenty książek autorki.
Biblioteka Publiczna w Harklowej nagrodziła uczestników konkursu plastycznego ,,Pocztówka z wakacji”. Wzięło w nim udział czworo dzieci.
W konkursie fotograficznym ,,Ubierz się w książkę” mogli wziąć udział użytkownicy Biblioteki Publicznej w Ostrowsku oraz Biblioteki Publicznej w Harklowej. Wyłonieni zwycięzcy otrzymali książkę, gadżety oraz pamiątkowe dyplomy.
Miło nam poinformować, że Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie otrzymała dofinansowanie w wysokości 20 000,00 złotych na zakup nowości wydawniczych.
W dniach od 9 do 13 sierpnia 2021 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie zrealizowana została inicjatywa pod hasłem „Wakacje z książką i nie tylko”… .
Wakacyjny plan imprez bibliotecznych zakładał organizację kilku atrakcji, dzięki którym użytkownicy mieliby możliwość kontaktu z literaturą.
W lipcu 2021 roku w Bibliotece Publicznej w Rogoźniku zorganizowane zostały zajęcia pod hasłem: „Wakacje z książką i nie tylko”…
Przygodę z książką i nie tylko można było odnaleźć w każdej inicjatywie, jaka na przełomie lipca i sierpnia 2021 roku podjęła Biblioteka Publiczna w Harklowej.
W miesiącu lipcu 2021 roku, w Biblioteki Publicznej w Pyzówce, zrealizowane zostały zajęcia pod hasłem „Wakacje z książką i nie tylko…”.
Biblioteka Publiczna w Ostrowsku zorganizowała w okresie kwiecień - czerwiec zajęcia, mające na celu spotkanie zerówkowiczów z literaturą
Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie zorganizowała Gminny Konkurs Czytelniczy pod hasłem „Czytam, więc jestem i marzę”. Celem konkursu było zachęcenie młodych czytelników do sięgnięcia po tematycznie dostosowaną do ich wieku literaturę.
Podczas spotkania w bibliotece uczniowie klas 0-1 wzięli udział w lekcji bibliotecznej. Dzieci dowiedziały się jakie zasady obowiązują w bibliotece, jak wypożyczyć książkę i jak wygląda praca bibliotekarza. Następnie wysłuchały fragment książki Justyny Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Zadaniem uczniów było „rozwieszenie prania na sznurku”, dopasowanie par skarpetek, pokolorowanie i ułożenie nowych przygód uciekinierek. Zajęcia odbyły się w miłej i sympatycznej atmosferze, przy wielkim zaangażowaniu dzieci i pań wychowawczyń. Bardzo dziękujemy za wizytę w naszej bibliotece i zapraszamy do częstych odwiedzin i korzystania z oferty.
Gminny Konkurs Czytelniczy „Czytam, więc jestem i marzę" został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, czytelnicy bibliotek publicznych.
Po dłuższej przerwie została wznowiona działalność Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Ostrowsku. Seniorzy spotkali się kilka razy w bibliotece. Poruszali tematy związane z życiem codziennym oraz nawiązywali do ostatnio przeczytanych książek. Dzielili się spostrzeżeniami i rekomendowali kolejne lektury pozostałym, jak również wypożyczali następne woluminy.
Drodzy Czytelnicy, drogie Czytelniczki!
Czy zdarzyło się Wam pokonywać wyjątkowo długą trasę i z pomocą książek zwalczać nudę? Jeśli tak, wyobraźcie sobie, że trasa jest naprawdę bardzo długa, a Wy nie możecie oderwać oczu od drogi. Tak właśnie większość czasu spędzają osoby pracujące w transporcie, zwłaszcza przewoźnicy – w trasie (często liczonej w tysiącach kilometrów!), zdani na radio i audiobooki. Idealnie byłoby, gdyby zamiast audiobooków w trasę można było zabrać Pisarza lub Pisarkę i długie godziny w drodze poświęcić na dyskusje o losach bohaterówJ Macie pomysł, kogo Wy zabralibyście ze sobą? Jeśli tak, zapraszamy do udziału w konkursie!
Czy zdarzyło się Wam pokonywać wyjątkowo długą trasę i z pomocą książek zwalczać nudę? Jeśli tak, wyobraźcie sobie, że trasa jest naprawdę bardzo długa, a Wy nie możecie oderwać oczu od drogi. Tak właśnie większość czasu spędzają osoby pracujące w transporcie, zwłaszcza przewoźnicy – w trasie (często liczonej w tysiącach kilometrów!), zdani na radio i audiobooki. Idealnie byłoby, gdyby zamiast audiobooków w trasę można było zabrać Pisarza lub Pisarkę i długie godziny w drodze poświęcić na dyskusje o losach bohaterówJ Macie pomysł, kogo Wy zabralibyście ze sobą? Jeśli tak, zapraszamy do udziału w konkursie!
21 lutego 2020 roku, z inicjatywy prof. Andrzeja Szczudlika, miało miejsce spotkanie z mieszkańcami Harklowej. Dotyczyło utworu literackiego polskiej noblistki, Olgi Tokarczuk. Tytuł, ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych”, zaczerpnięty z poezji Williama Blake’a, zachęca nas do takiego życia, w którym szanowane będą autorytety, a przede wszystkim nasi przodkowie i ich dorobek.
W poszukiwaniu dewizy, która by mogła przyświecać spotkaniom Dyskusyjnych Klubów Książki przy bibliotekach publicznych w Ostrowsku i w Harklowej, natknąć się można na krótkie opowiadania Brunona Fererro. W jednym z nich przeczytamy, iż ,,wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka”.
"Gdy za oknem śniegu brak
Tworzymy sami zimowy świat"
Podczas tegorocznych ferii dzieci brały udział w zajęciach plastycznych tworząc pracę przestrzenną obrazującą zimowy las. Ponadto grały w gry planszowe oraz słuchały fragmentów wybranej lektury.
Biblioteka dziękuje wszystkim za wspólnie spędzone chwile podczas ferii.
Tworzymy sami zimowy świat"
Podczas tegorocznych ferii dzieci brały udział w zajęciach plastycznych tworząc pracę przestrzenną obrazującą zimowy las. Ponadto grały w gry planszowe oraz słuchały fragmentów wybranej lektury.
Biblioteka dziękuje wszystkim za wspólnie spędzone chwile podczas ferii.
W Bibliotece Publicznej w Klikuszowej i w Lasku, jak co roku odbyły się "Ferie z książką i nie tylko..." Dzieci spędziły wspólny czas na zabawach i grach. Podczas zajęć plastycznych, słuchając bajki pt. „Zniknięcie babci” z wielkim zaangażowaniem wykonywały portrety swoich babć i dziadków. Poza tym lepiły bałwanki z papieru i fantazyjnie je ozdabiały. Czytając "Małą encyklopedię Domowych Potworów" rysowały swojego "Obżarciucha", który na szczęście nie zjadł zdrowej sałatki owocowej, którą dzieci samodzielnie przygotowały. Jak zawsze nie zabrakowało gier słownych i planszowych. Uśmiechom nie było końca. Dziękując za udział w zajęciach zapraszamy wszystkich do częstego odwiedzania naszych bibliotek, w których każdy znajdzie coś dla siebie.
Dobiegł końca czas ferii zimowych, a wraz z nim miło spędzone chwile w bibliotekach. Uczestnicy spotkań literackich, filmowych, plastycznych mieli okazję poznać nowych bohaterów oraz ich przygody. Dzieci odgadywały znaczenie przysłów, nawet takich, które nie są używane na co dzień. Wyjaśnienie do nich odnajdywały w krótkich historyjkach Grzegorza Kasdepki zebranych w książce ,,Co to znaczy…” Ponadto wiele pozytywnych emocji przyniósł im udział w zajęciach plastycznych, kalambury, a także zabawa w kółko i krzyżyk oraz w pomidora.
W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Pyzówce wraz ze Świetlicą Wiejską w Pyzówce przygotowały dla młodych czytelników ciekawą formę spędzenia wolnego czasu. Podstawą każdego spotkania była książka. I tak zaczęliśmy od Kubusia Puchatka. Z bohaterem przeżyliśmy wspólną przygodę w świecie filmu animowanego, poznaliśmy tajniki techniki animacji poklatkowej oraz warsztat pracy reżysera i animatora.
Po raz kolejny w czasie zimowej przerwy w nauce, nasi najmłodsi czytelnicy świetnie się bawili w bibliotece. Tym razem poznawali przygody bohaterów opowieści Tove Janson pt. „Opowiadania z Doliny Muminków” . Wspólnie malowali postacie z książki, tworząc piękny plakat przedstawiający wioskę Muminków. Nie zabrakło dobrej zabawy z chustą animacyjną, rozgrywek planszowych i kalamburów. Na warsztatach krawieckich powstały śliczne przytulanki- sówki. Dużym zainteresowaniem cieszył się roztańczony, słodki „Dzień czekoladowy”.
W czasie tegorocznych ferii zimowych Biblioteka Publiczna w Rogoźniku przygotowała dla dzieci i młodzieży zajęcia edukacyjne, ruchowe i plastyczne. Uczestnicy ćwiczyli umysł poprzez zmaganie się z różnego rodzaju krzyżówkami, łamigłówkami i szaradami, a także poprzez rozwiązywanie rebusów i zagadek. Ponadto, wykonując ćwiczenia precyzyjnie i na czas, usprawniali swoją kondycję fizyczną. Zademonstrowali również swój talent podczas warsztatów plastycznych, malując na szklanych naczyniach. Każdemu spotkaniu towarzyszyła lektura dostosowana do tematu zajęć.
W czasie tegorocznych ferii zimowych, w okresie od 28 stycznia do 3 lutego 2020 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej oraz w Świetlicy Wiejskiej w Waksmundzie zrealizowana została inicjatywa pod hasłem: „Ferie z książką i nie tylko…”. Jak co roku, tak i tym razem nie zabrakło kontaktu z lekturą, w efekcie czego uczestnicy poznali przygody bohaterów czytanej w czasie zajęć książki. Ponadto dzieci mogły pograć w gry planszowe i kalambury, pozgadywać hasła rebusów i łamigłówek, a także wzmocnić swoją kondycję fizyczną dzięki grom ruchowym, bilardowi i tenisowi.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Biblioteka Publiczna w Harklowej oraz Biblioteka Publiczna w Ostrowsku zorganizowały warsztaty Bożonarodzeniowe, które odbyły się w dniach 18 i 19 grudnia bieżącego roku. W Bibliotece Publicznej w Ostrowsku w czasie zajęć uczestnicy ze skarpet tworzyli różnorodne skrzaty. Z kolei uczestnicy zajęć w Bibliotece Publicznej w Harklowej ze styropianowych stożków i różnego rodzaju suchego makaronu, wykonali choinki, które pięknie pomalowali i przyozdobili.
Dnia 27 listopada 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Harklowej miało miejsce spotkanie andrzejkowe dla seniorów. Wieczór, zainicjowany przez członków Harklowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze. Na zgromadzonych czekało wiele atrakcji, poczynając od kalamburów, poprzez grę w „5 sekund”, po tradycyjne lanie wosku i obieranie jabłek na czas. Nie zabrakło również wspólnego śpiewu, dowodzącego, iż umiejętności wokalne zebranych są na wysokim poziomie.
Biblioteka Publiczna w Harklowej oraz Biblioteka Publiczna w Klikuszowej znalazły się w gronie 103 bibliotek z całej Polski, które uczestniczyły w 6. edycji projektu "O finansach... w bibliotece".
W dniu 27.11.2019 r. odbył się XII Gminny Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, czytelnicy bibliotek publicznych z następujących miejscowości : Dębno, Dursztyn, Gronków, Harklowa, Knurów, Krauszów, Lasek, Ludźmierz, Nowa Biała, Obidowa, Ostrowsko, Rogoźnik, Waksmund, Morawczyna, Pyzówka.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali fragmenty z wylosowanych książek.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, czytelnicy bibliotek publicznych z następujących miejscowości : Dębno, Dursztyn, Gronków, Harklowa, Knurów, Krauszów, Lasek, Ludźmierz, Nowa Biała, Obidowa, Ostrowsko, Rogoźnik, Waksmund, Morawczyna, Pyzówka.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali fragmenty z wylosowanych książek.
W piątek 22 listopada 2019 roku, z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Waksmundzie, odbyły się warsztaty komiksu, które poprowadził pan Zbigniew Masternak, autor m. in. cyklu powieściowego „Księstwo”, twórca scenariuszy filmowych, dziennikarz. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas VII i VIII. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, jak powstaje komiks i skąd można czerpać pomysły do jego utworzenia. Uczestnicy, bazując na swojej wyobraźni, przy pomocy karki, ołówka i długopisu próbowali stworzyć krótką historię, której akcja rozgrywa się w ich rodzinnej miejscowości.
Dnia 21 listopada 2019 roku, z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie, zorganizowane zostały spotkania z panią Anną Czerwińską–Rydel, autorką książek dla dzieci i młodzieży, twórczynią serii biograficznych powieści prezentujących losy znakomitych postaci m. in. ze świata literatury, nauki , kultury i sztuki, Kawalerem Orderu Uśmiechu. Autorka przedstawiła dzieciom i młodzieży niektóre sylwetki bohaterów swoich książek, na temat których ich wiedza była znikoma. Za przykład posłużyć może taka postać jak Jan Czochralski czy Irena Sendlerowa.
W Konkursie Plastycznym pod hasłem „Niepodległość”, który odbył się w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu, wzięły udział dwie czytelniczki Biblioteki Publicznej w Rogoźniku. Przekazały one do oceny prace, inspirowane książkami z księgozbioru popularnonaukowego, a powstałe w czasie warsztatów plastycznych. Nagrodę otrzymała Wiktoria Bienias, natomiast wyróżnienie - Aneta Moczarna. Wernisaż wystawy oraz wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 12 listopada 2019 w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu.
W dniu 6 listopada 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie gościła pana Pawła Kopijera, autora książki fantasy pt. „Mrok we krwi”, menedżera, przedsiębiorcę, wykładowcę akademickiego, eksperta efektywności rozwoju, twórcę licznych publikacji z dziedziny zarządzania oraz metodologii badań rynkowych.
Spotkania odbyły się w Szkole Podstawowej w Gronkowie i w Ostrowsku.
Spotkania odbyły się w Szkole Podstawowej w Gronkowie i w Ostrowsku.
WYNIKI:
ROBERT PISZCZ – bibliotekarz GBP w Waksmundzie:
I miejsce: praca prozatorska
Wyróżnienie: wiersz
ZUZANNA KUDAS – czytelnik GBP w Waksmundzie:
III miejsce: praca prozatorska
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród miało miejsce dnia 20 października 2019 roku w Mszanie Dolnej.
GRATULUJEMY UCZESTNIKOM!!!
ROBERT PISZCZ – bibliotekarz GBP w Waksmundzie:
I miejsce: praca prozatorska
Wyróżnienie: wiersz
ZUZANNA KUDAS – czytelnik GBP w Waksmundzie:
III miejsce: praca prozatorska
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród miało miejsce dnia 20 października 2019 roku w Mszanie Dolnej.
GRATULUJEMY UCZESTNIKOM!!!
We wrześniu i w październiku 2019 roku na terenie Gminy Nowy Targ realizowany był Projekt "Małopolski e-Senior", prowadzony przez Fundację Instytut Myśli Innowacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, III Oś Priorytetowa Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych przez okres od 1 marca 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r. Skierowany był on do osób, które ukończyły 65 lat.
Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka jest festiwalem literackim realizowanym na terenie Małopolski, Podkarpacia i zachodniej Ukrainy. Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie od 9 lat bierze udział w tym wydarzeniu organizując lekcje literackie, spotkania i koncerty.
„Nowa era komputera- rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców , darmowe szkolenia dla mieszkańców Gminy Nowy Targ”
W dniu 31.12.2018 r. Gmina Nowy Targ, reprezentowana przez Wójta - Pana Jana Smarducha oraz Skarbnika Gminy - Panią Józefę Bryniarską, podpisała z Ośrodkiem Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu umowę na dofinansowanie realizacji projektu 'Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Nowy Targ'.
W dniu 31.12.2018 r. Gmina Nowy Targ, reprezentowana przez Wójta - Pana Jana Smarducha oraz Skarbnika Gminy - Panią Józefę Bryniarską, podpisała z Ośrodkiem Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu umowę na dofinansowanie realizacji projektu 'Rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Gminy Nowy Targ'.