"Ukwiecona Biblioteka"
Podczas zajęć rozmawiano o łąkach kwietnych, ich bioróżnorodności – zarówno flory, jak i fauny. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, sprawnie wymieniając nazwy roślin i zwierząt oraz omawiając korzyści, jakie dają łąki kwietne. Są one doskonałą alternatywą dla tradycyjnych trawników, stanowią źródło pożywienia i schronienia dla owadów zapylających, zatrzymują wodę w glebie oraz poprawiają jakość powietrza. Do rozmowy wykorzystano literaturę przedmiotu – przeglądano ilustracje i czytano fragmenty książek Becky Davies „Co się kryje pod ziemią?” oraz z serii „Młodzi Przyrodnicy” Emily Bone „Owady i inne zwierzęta”.
Kolejnym etapem zajęć było wykonanie „bomb kwietnych” – specjalnych krążków z masy zawierającej ziemię, glinkę ogrodniczą, mączkę bazaltową, perlit oraz nasiona wyselekcjonowanych roślin, w tym łubinu, który wzbogaca glebę w azot. Uformowane krążki dzieci mogły zabrać do domu, aby zasadzić je w wybranych miejscach i wspierać rozwój łąk kwietnych. Dziękujemy za uczestnictwo w warsztatach. Mamy nadzieję, że spotkania poświęcone przyrodzie zachęciły Was do uważniejszego poznawania jej niezwykłego świata i troski o jego piękno na co dzień.
Zobacz inne
Zapisy do 18 lipca w siedzibie GBP w Waksmundzie lub telefonicznie pod nr 18 26 53 007. Potrzebne zgody dostępne w załącznikach.
Zapraszamy!
Nagranie to powstało jako element i zarazem rdzeń pracy, która ma zostać przedstawiona w konkursie inicjatyw małopolskich DKK.