Supermoce zwierząt mieszkających blisko nas - spacer przyrodniczy
Podczas zajęć można było wychwycić takie pojęcia jak: ubarwienia kryptyczne, obroże telemetryczne czy opisy warunków życia oraz codziennych niebezpieczeństw, z jakimi borykają się mieszkańcy naszych gorczańskich obszarów. Omawialiśmy takie zwierzęta jak: niedźwiedź, czapla siwa, bocian czarny, zimorodek, mrówki, kumak górski, głowacica, bobry, wilk, ryś, jeleń i łania, koziołek i sarna, myszołów, lis, puszczyk górski. Każde z wymieninych zwierząt ma swoje ,,moce", o których czasami młodzież już wiedziała, inne zostały im dopowiedziane, np. wydzielane zapachy, ubarwienie ochronne czy sygnały ostrzegawcze. Na szczególną uwagę zasłużyły pszczoły, z uwzględnieniem pszczół murarek, dla których uczestnicy wyprawyze słomianych rurek i kawałka sznurka stworzyli domki. Nawet udało się zainicjować mini konkurs dla najlepszego obserwatora przyrody. Ten, kto pierwszy zauważy obecność pszczoły w domku, ma zrobić zdjęcie, a nagrodę obiecał przekazać sam przewodnik. Kto wie, może do Dnia Pszczoły, który przypada na dzień 20 maja już będzie nowy mieszkaniec?
Dzieci w trakcie spaceru pracowały w trzech grupach. Każda z grup otrzymywała na wskazanym przez przewodnika miejscu odpowiednie zadanie: rebus, wykreślankę, zaszyfrowaną wiadomość czy po prostu obrazek z konkretnym zwierzęciem. Były również odczyty informacji zawarte w publikacji Fundacji PVE Dobra Energia autorstwa Adama Zbyryta i Dawida Kilona ,,Supermoce naszych zwierząt". Z całą pewnością wrażeń dostarczała uczestnikom sama prezentacja niektórych okazów: zaskrońca, pająka skakuna czy gniazda rudzika. Młodzież powąchała żywicy świerkowej, zrobiła wianek z przytulii czepnej czy obejrzała obgryzione przez bobry patyki.
To był spacer pełen wrażeń i taki na długo zostanie w pamięci każdego uczestnika wyprawy.
Dziękujemy całemu społeczeństwo szkolnemu za Wasze chęci uczestnictwa i bardzo dobrą współpracę. Panu Danielowi za podzielenie się z młodym pokoleniem swoim doświadczeniem. To była cenna lekcja również szacunku dla świata przyrody.
Zobacz inne
Nagranie to powstało jako element i zarazem rdzeń pracy, która ma zostać przedstawiona w konkursie inicjatyw małopolskich DKK.