Spotkania autorskie z Anną Czerwińską-Rydel
Dnia 21 listopada 2019 roku, z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie, zorganizowane zostały spotkania z panią Anną Czerwińską–Rydel, autorką książek dla dzieci i młodzieży, twórczynią serii biograficznych powieści prezentujących losy znakomitych postaci m. in. ze świata literatury, nauki , kultury i sztuki, Kawalerem Orderu Uśmiechu. Autorka przedstawiła dzieciom i młodzieży niektóre sylwetki bohaterów swoich książek, na temat których ich wiedza była znikoma. Za przykład posłużyć może taka postać jak Jan Czochralski czy Irena Sendlerowa. Opowiadała również o procesie twórczym swoich dzieł, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii, dotyczących wiedzy i źródeł inspiracji do tematów, które podejmuje.
Nie zabrakło też rozmowy ze słuchaczami, w czasie której udzielała odpowiedzi na licznie zadawane pytania. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość zakupienia książki pisarki i otrzymania od niej autografu.
Spotkania odbyły się w Bibliotece Publicznej w Nowej Białej, oraz w Szkołach Podstawowych w Knurowie i w Lasku.
Dyrektorom szkół i Nauczycielom wyrażamy wdzięczność za umożliwienie realizacji powyższych spotkań, natomiast Uczniów gorąco zachęcamy do sięgania po utwory Anny Czerwińskiej – Rydel, które znajdują się w naszych bibliotekach publicznych i z których czytelnik zaczerpnąć może wiele ważnych, ciekawych informacji na temat wielkich postaci.
Zobacz inne
Niezmiernie miło jest nam udostępnić szczególne nagranie - videobooka, stworzonego przez Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki ,,Literackie kawki" z Ostrowska.
Nagranie to powstało jako element i zarazem rdzeń pracy, która ma zostać przedstawiona w konkursie inicjatyw małopolskich DKK.
Nagranie to powstało jako element i zarazem rdzeń pracy, która ma zostać przedstawiona w konkursie inicjatyw małopolskich DKK.
W roku szkolnym 2024/2025 Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie oraz jej filie zaangażowały się w całoroczne zajęcia biblioteczne. Miały one charakter edukacyjny, ale nade wszystko promujący czytelnictwo wśród najmłodszych użytkowników, wskazując im wartościowe teksty oraz omawiając zawarte w nich zagadnienia. Placówki łącznie odbyły 150 spotkań z przedszkolaki i zerówkami, a także przeprowadziły 53 lekcje biblioteczne wraz z elementami warsztatowymi.
Podczas spotkania DKK, które odbyło się 23 czerwca w Filii Bibliotecznej w Ostrowsku omawiano debiutancką książkę Ałbeny Grabowskiej pt. ,,Tam, gdzie urodził się Orfeusz". Autorka jest cenioną powieściopisarką, lekarzem neurologiem oraz epileptologiem. Jej imię, oznaczające ,,kwitnącą jabłoń", zawdzięcza swoim bułgarskim korzeniom.