Projekt "Małopolski e-Senior" w bibliotekach publicznych
We wrześniu i w październiku 2019 roku na terenie Gminy Nowy Targ realizowany był Projekt "Małopolski e-Senior", prowadzony przez Fundację Instytut Myśli Innowacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, III Oś Priorytetowa Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych przez okres od 1 marca 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r. Skierowany był on do osób, które ukończyły 65 lat. Celem projektu było podniesienie kompetencji cyfrowych oraz poprawa umiejętności korzystania z komputera i Internetu.
Szkolenia odbywały się w Bibliotekach Publicznych w : Harklowej, Ostrowsku i Gronkowie.
Podczas szkoleń uczestnicy zdobywali wiedzę i umiejętności z zakresu następujących zagadnień :
- Posługiwanie się tabletem i Internetem
- Poczta elektroniczna
- Skype
- Aktywność obywatelska online
- Zarządzanie tożsamością cyfrową na przykładzie konta e-PUAP
- Podstawa obsługi edytora tekstu
- Podstawa obsługi arkusza kalkulacyjnego
- Robienie zdjęć oraz prosta edycja obróbka/nagranie wideo
- Bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych
- Zarządzanie swoimi finansami
- Rozrywka w Internecie
- Kursanci otrzymali bezpłatnie tablety, dzięki którym mogą po skończonym kursie samodzielnie rozwijać swoje umiejętności.
Warto zaznaczyć, iż cykl spotkań organizowanych w bibliotekach publicznych, prowadzonych przez Sylwię Krasińską, spotkał się z bardzo pozytywna opinią uczestników.
W trakcie szkolenia nawiązały się między uczestnikami przyjacielskie relacje, które zaowocowały chęcią dalszego organizowania spotkań we wspólnym gronie. W Bibliotece Publicznej w Harklowej i Bibliotece Publicznej w Ostrowsku utworzono Dyskusyjne Kluby Książki pod nazwami : „Harklowski DKK” i ,,Ostrowski DKK”. Kluby będą działać przy bibliotekach publicznych, mając w perspektywie :warsztaty literackie, rękodzielnicze, spotkania dydaktyczne, a także wyjazdy plenerowe.
Dziękujemy wszystkim za udział w szkoleniach i cieszymy się z możliwości dalszej współpracy w ramach DKK.
Zobacz inne
Książki potrafią przenosić czytelników w niezwykłe światy, a uczestników Gminnego Konkursu „Sceniczne przygody z książką” zaprowadziły aż do Teatru Witkacego w Zakopanem.
Informujemy, że 1 czerwca odbędzie się wyjazd do Teatru Witkacego w Zakopanem dla uczestników Gminnego Konkursu „Sceniczne przygody z książką”.
Zbiórka o godz. 9.30 przy Dworcu Kolejowym PKP w Nowym Targu.
Zbiórka o godz. 9.30 przy Dworcu Kolejowym PKP w Nowym Targu.
W dniu 29 maja 2026 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie odbył się Gminny Konkurs Czytelniczo-Teatralny „Sceniczne Przygody z Książką”. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z miejscowości: Harklowa, Krauszów, Ludźmierz oraz Łopuszna.


