Jak mogliśmy się dowiedzieć z encyklopedii Quilling to (ang. "nawijać na pióro lub rurkę”) technika z rodzaju papieroplastyki, (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Przygotowane elementy najczęściej naklejane są na zdobioną powierzchnię tak, że powierzchnia paska papieru jest w stosunku do niej prostopadła. Rzadziej z elementów skleja się samodzielne kompozycje dekoracyjne. Technika wywodzi się prawdopodobnie z jubilerskiej techniki filigranu.
Uczestnicy zajęć mogli twórczo spędzić czas rozwijając zdolności manualne. Wykonane prace będą nam przypominać beztroski czas wakacji.