Dnia 29.11.2012 r. Biblioteka Publiczna w Ostrowsku gościła 12 dzieci z oddziału przedszkolnego. Wśród przygotowanych zabaw i atrakcji , były wróżby andrzejkowe, w których dzieci chętnie brały udział.
Dzieci poznawały m.in. imiona swoich przyszłych partnerów. Rzucały też kostkami do gry, aby uzyskać pewną liczbę oczek i poznać krótką wróżbę dotyczącą przyszłości.
Dzieci wybierały swoją ulubioną książkę. Na jej odwrocie zapisane były kolory, które dawały receptę, jak być szczęśliwym.
Szczęściu miały też dopomóc dwa grosze, znalezione w grupie stu jednogroszówek i o dziwo aż połowa dzieci takie wylosowała. Dużym powodzeniem cieszyła się też wróżba z zamykaniem oczu i wskazywaniem kubeczka z niespodzianką w środku: cukierka, czyli wesołego życia, kluczy do nowego domu, samochodzika na wielką podróż lub pieniążka na bogactwo, pierścionka na wyjazd do Eldorado.
Dnia 30.11.2012 r. w podobnych zajęciach uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego z Obidowej. Atrakcją tego spotkania była wiedźma. Dzieci mogły przymierzyć kapelusz wiedźmy, wymachiwać magiczną różdżką, by próbować spełnić swoje życzenia.
Tego samego dnia w Bibliotece Publicznej w Klikuszowej dzieci z klas IV-VI bawiły się przy „...wróżbach między tekstami.” Sumując liczby z daty urodzenia, uzyskiwały liczbę, dzięki której poznawały swój temperament. Ponadto dzieci kręciły butelką, a zabawy plastyczne dawały możliwość wyczarowania bransoletek z kwiatkami dla dziewczynek i samochodzikiem dla chłopców. Były one symbolem i miały odpowiednik we wróżbie.Na zakończenie spotkania, dzieci czytały z podziałem na role opowiadanie Agnieszki Stelmaszyk pt.: „Upiorne andrzejki”.