W dniu 20. 11.2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie już po raz kolejny odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, czytelnicy Bibliotek Publicznych z następujących miejscowości : Dębno, Harklowa, Klikuszowa, Krempachy, Łopuszna, Ludźmierz, Nowa Biała, Ostrowsko, Pyzówka, Morawczyna, Knurów, Szlembark, Waksmund.

W tym dniu Gminna Biblioteka Publiczna gościła Panią Renatę Piątkowską autorkę książek dla dzieci oraz towarzyszącą jej lektorkę Panią Elżbietę Malwinę Kożurno.
W czasie gdy w Gminnej Bibliotece Publicznej odbywało się przesłuchanie uczestników Gminnego Konkursu Pięknego Czytania, Pani Renata Piątkowska wraz z Panią Malwiną przeprowadziły spotkania autorskie w Bibliotece Publicznej w Gronkowie oraz w Nowej Białej. W spotkaniach tych wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych, przedszkoli - czytelnicy bibliotek publicznych.
Podczas spotkań Pani Renata Piątkowska przypomniała młodym czytelnikom jak ważne jest czytanie książek, które nie tylko kształtuje i rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ale także uczy empatii oraz pokazuje konsekwencje różnych wyborów i sytuacji.
Autorka odwiedziła również uczestników Gminnego Konkursu Czytelniczego, prezentując swoją twórczość.
Podczas spotkań odpowiadała na pytania dzieci oraz z wielką przyjemnością wpisywała autografy oraz dedykacje dla swoich czytelników.
Protokół z posiedzenia Komisji Oceniającej Gminny Konkurs Pięknego Czytania, który odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie w dniu 20. 11. 2013 r.
Komisja w składzie :
Emilia Nagórka Łakomik – Aktor Teatru Witkacego w Zakopanem,
Piotr Łakomik – Aktor Teatru Witkacego w Zakopanem,
Lucyna Czubernat – Instruktor d/s bibliotek P i MBP w Nowym Targu,
Urszula Dębska- Ciężobka – Nauczyciel języka polskiego.
przesłuchała i oceniła 31 uczestników ze szkół podstawowych i 10 uczestników z gimnazjów.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali fragmenty z wylosowanych książek. Ocenie podlegała : dykcja, interpretacja tekstu, płynność, gra ze słuchaczem, emocjonalne podejście do czytanego tekstu, uzdolnienia aktorskie.

Komisja wyłoniła następujących laureatów :
Kategoria I - klasy I-III (szkoły podstawowe) :
Mistrz czytania – Maria Długopolska - Krauszów
Wyróżnienia – Vanessqa Guancioli – Klikuszowa
Andrzej Ciężobka - Ostrowsko

Kategoria II – klasy IV –VI :
Mistrz czytania – Paweł Matuszek – Obidowa
Wyróżnienia - Klaudia Kwak – Rogoźnik
Anna Kuraś - Waksmund

Kategoria III (gimnazja) :
Mistrz czytania – Dawid Brynkus - Klikuszowa
Wyróżnienia - Kacper Moś – Krempachy
Monika Schab - Ludźmierz

Gratulujemy Laureatom. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom, Nauczycielom, Bibliotekarzom i Opiekunom.