Celem programu było wzmocnienie roli informacyjnej i społecznej gminnych bibliotek publicznych położonych w gminach wiejskich, gminach miejsko-wiejskich i w tych gminach miejskich, których liczba mieszkańców nie przekraczała 20 tys. mieszkańców poprzez m. in. :
a/ zaktywizowanie i zintegrowanie społeczności lokalnych wokół bibliotek, jako centrów animacji życia społecznego i kulturalnego,
b/ umożliwienie poszerzenia kompetencji bibliotekarzy, poprawy wizerunku i wzmocnienie ich roli społecznej,
c/ upowszechnianie dostępu do nowoczesnych technologii komunikacyjnych.

06.05 2013 r. zawarta została umowa o współpracy pomiędzy Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Gminą Nowy Targ i Gminną Biblioteką Publiczną w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
W ramach tej współpracy Gminna Biblioteka Publiczna otrzymała (bezpłatnie) :
- 6 zestawów komputerowych –( po 2 zestawy komputerowe -dla Biblioteki : w Lasku, Klikuszowej i Pyzówce).
- 1 laptop, projektor multimedialny, ekran – (Gminna Biblioteka Publiczna),
- 13 urządzeń wielofunkcyjnych, 13 aparatów cyfrowych – (dla 13 placówek bibliotecznych : GBP Waksmund oraz Bibliotek Publicznych : Harklowa, Nowa Biała, Krempachy, Gronków, Łopuszna, Ostrowsko, Rogoźnik, Ludźmierz, Lasek, Krauszów, Pyzówka, Klikuszowa).
Ponadto Bibliotekarze z Bibliotek Gminy Nowy Targ wzięli udział w szkoleniach z zakresu :
- planowanie rozwoju biblioteki – szkolenia odbywały się w Zielonkach koło Krakowa. Podczas pięciu dwudniowych spotkań bibliotekarze wymieniali się doświadczeniami i planowali rozwój swoich bibliotek. W szkoleniu wzięło udział czterech bibliotekarzy.
- technologie informacyjne w bibliotece – pięć jednodniowych szkoleń dla wszystkich bibliotekarzy. Szkolenia odbywały się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.
- Dzieci i rodzice w bibliotece – trzydniowe szkolenie w WBP w Krakowie.
w szkoleniu wzięło udział dwóch pracowników bibliotek.
- Młodzież w bibliotece - trzydniowe szkolenie w GBP w Białym Dunajcu.
w szkoleniu wzięło udział dwóch bibliotekarzy.
Wszystkie szkolenia zakończyły się w maju 2014 r.