Czytane fragmenty książki „Najpiękniejsze bajki o gotowaniu w wesołym wydaniu” posłużyły do przedstawienia świata dawnych legend z terenu Podtatrza. Dzieci poznały takie postacie jak dziwozony, płanetniki, czy dyminki. Nieznane dotąd słowa gwarowe (np. ciućpajs) nabrały nowego znaczenia. Zapamiętane zostały z pewnością, „dzwónecki Maryjki”, które według legendy stworzyła Matka Boska. Miały one dawać utrudzonemu człowiekowi ulgę dzięki muzyce, roztaczającej się po całych okolicach górskich. Jedno z opowiadań nawiązywało także do cudu Maryi. Ona to widząc głód na świecie, przemieniła swoje włosy na makaron. Z kolei św. Piotrowi zawdzięczamy powstanie grzybów. Podczas spotkania dzieci opowiadały o swoich marzeniach które warto mieć i warto realizować. Mówiły też o tym jak ważne jest czytanie książek.
Na zakończenie spotkania rozdane zostały pamiątkowe zakładki do książek. Dzieci zostały zachęcone do odwiedzania Biblioteki Publicznej w Ostrowsku oraz do wzięcia udziału w zaplanowanych przez bibliotekę ,,Biblioferiach”.