W dniach 4 i 5 października 2018 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie gościła  Ewę Stadtmὕller autorkę  książek dla dzieci  i Łukasza Zabdyra ilustratora. Spotkania autorskie dla uczniów  odbyły się w szkołach podstawowych w Waksmundzie, Łopusznej, Morawczynie i Obidowej. Tematem spotkań była przypadająca  w tym roku 100 rocznica odzyskania przez Polskę  niepodległości, kwestia patriotyzmu, w tym także patriotyzmu lokalnego. Jednak nie tylko, ponieważ oprócz powyższego pani Ewa  w bardzo plastyczny sposób przybliżyła uczestnikom sylwetki takich postaci historycznych, jak św. Jadwiga Królowa, Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Jan Matejko, św. Kinga, św. Jan Kanty, św. Brat Albert, a także św. Jan Paweł II. Wymienione wyżej osoby, jak również inni święci, przedstawiciele nauki, kultury, literatury i sztuki są bowiem znakomitym przykładem bogactwa historii naszego narodu. Z kolei pan Łukasz pięknie rysował, w znamienny sposób obrazując różnego rodzaju zagadki związane właśnie z postaciami, o których opowiadała Ewa Stadtmὕller. Można śmiało powiedzieć, że jego rysunki stanowiły profesjonalne ubogacenie słów autorki. Ponadto pokazywał, w jaki sposób z liter mogą powstawać obrazki. Zilustrował też historię  związaną z  każdą miejscowością, w której miało miejsce spotkanie. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały zaproszonych gości, jednocześnie podziwiając słowem  i obrazem tworzone treści. Na koniec była możliwość zakupienia książek Ewy Stadtmὕller, a także komiksów Łukasza Zabdyra, wraz z zamieszczoną w nich dedykacją.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Wyrażając wdzięczność Dyrektorom szkół oraz Nauczycielom za umożliwienie realizacji tych spotkań, pragniemy zachęcić wszystkich uczniów do korzystania z zasobów bibliotek, nie wyłączając tych pozycji, które pozwolą im poznać historię ich dużej i małej ojczyzny.